Kategorileri Aç / Kapat

Hamilelikte (Gebelikte) Midye Yenir mi? Midye Yemek Zararlı mı?

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Hamilelikte (Gebelikte) Midye Yemek
Midye yemeyi seviyor musunuz? Hamilelikte beslenme kategorisi için bugün sizlere "hamilelikte midye yenir mi?" konusunu anlatacağız. Hamileyseniz beslenmenin önemini doktorunuzdan öğrenmişsinizdir, ancak hamilelik planlıyorsanız hamilelik öncesinden beslenmenize dikkat etmeniz tavsiye edilir. Gebelikte midye yemek konusunda faydaları zararları neler varmış, birlikte inceleyelim.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Istakoz Yenir mi? Zararlı mı?

Hamilelikte midye yemek istiyor ya da düşünüyorsanız, doktorunuza mutlaka danışın. Gebelik sürecinde beslenmeniz içerisine yeni bir şey ekleyecekseniz ya da canınız çektiğinde de doktorunuza danışmayı unutmayın.

İçindekiler:

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) İncir Yenir mi? İncir Yemenin Faydaları ve Zararları

Hamilelikte (Gebelikte) Midye Yenir mi?


Deniz mahsulleri tüketmeyi seviyor, ancak hamilelik sürecinde bundan korkuyorsanız doğru yerdesiniz. Gebelik süreci içerisinde bazı besinlere daha çok yönelmek gerektiği gibi bazılarından da uzaklaşmak gerekmektedir. Siz de yeni bir şey denemek istediğinizde ya da hamilelik öncesi tükettiğiniz bir şeyi istediğinizde, hem kendiniz hem de bebeğiniz için güvenli olup olmadığını öğrenmek istersiniz.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Bal Yenir mi? Hamilelikte Bal Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte (Gebelikte) Midye Yenir mi?

Hamilelikte doğru besinleri tüketmek önemlidir. Bu, sadece sağlıklı bir diyetin hem size hem de bebeğinize faydalı olması açısından değil, aynı zamanda bazı yiyeceklerden kaçınmak, gelişmekte olan bir bebeğe zarar verebilecek bakterilere maruz kalma riskini önlemeye yardımcı olduğu için de geçerlidir.

Birbirine eklenmiş iki parçalı kabukları bulunan su yumuşakçaları olan midyeler, bazı türlerine göre istiridye olarak da adlandırılır. Deniz tarağı olarak bilinen türler de bazen midye olarak adlandırılmaktadır.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) İstiridye Yenir mi? Zararlı mı?

Hamilelikte midye yiyen var mı? diye düşünebilirsiniz. Bazı doktorlar hamilelik sürecinde midye yememeniz gerektiğini söylerken, bazıları ise yiyebileceğinizi belirtir. Ancak dikkat etmeniz gereken şeyleri yerine getirdikten sonra yemeniz hem sizin hem de bebeğiniz için yararlı olabilir.

TAVSİYE: Hamilelikte Nar Yenir mi? Nar Suyu İçilir mi? Nar Yemenin Faydaları ve Sakıncaları

  • Midyeleri kabukları açılıncaya kadar pişirmeniz gerekir. Böylece iyi pişmiş denebilir. Açılmayanları yememelisiniz.
  • Midyeler, besinleri almak için kabuklarını kullanır. Bu da kabukların çeşitli bakteri ve virüsler içerdiğini anlamına gelir. Yemeden önce kabuğu kırılmalıdır.
  • Hamilelikte çiğ veya az pişmiş midye yemek, sizi ve doğmamış bebeğinizi zararlı bakterilere maruz bırakabilir. Bu da gıda zehirlenmesi ya da diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

TAVSİYE: Hamilelikte Ciğer Yenir mi? Ciğer Yemenin Faydaları - Zararları

Hamilelikte Midye Yemenin Faydaları


Doktorunuz midye yiyebileceğinizi söylediyse ve doğru şekilde pişirdiğinizden emin olduktan sonra, hamilelikte midye yemenin faydaları hakkında bahsedebiliriz.

  • Midyeler yağsız protein içerdiklerinden dolayı doğmamış bebeğinizin kaslarının, hücrelerinin ve dokularının gelişimine yardımcı olur.
  • Aynı zamanda hamilelik yorgunluğunu alır. 
  • Ayrıca bebeğinize sağlıklı olacak çinko, C vitamini, potasyum ve kalsiyum içerir.

Hamilelikte Midye Yemek Zararlı mı?


Hamilelikte Midye Yemek Zararlı mı?

Sizin hakkınızda en doğrusunu doktorunuz bildiği için gebelikte midye yemek konusunda doktorunuza danışmayı unutmayın.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı doktorlar yememeniz gerektiğini söyleyecektir. Ancak doktorunuz biraz yiyebilirsiniz derse bile talimatlarına uymayı ve sağlıklı, düzgün bir şekilde hazırladığınızdan emin olun.

Yine dediğimiz gibi çiğ ya da az pişmiş şekilde tüketmeniz kendinizin yanı sıra bebeğinizin sağlığı açısından oldukça zararlıdır.Hamilelikte (gebelikte) midye yenir mi? ya da gebelikte midye yemek konusunda bunları söylememiz yeterli sanıyoruz. Doktorunuzun talimatlarına mutlaka uyun. Hamilelikte midye yemek hakkında doktorunuzla konuştuysanız ve yediyseniz, nasıl olduğu gibi konularda yaşadıklarınızı aşağıdaki yorum alanından bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz...

İlginizi çekebilecek yazılar:

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

Hiç yorum yok: