Kategorileri Aç / Kapat

Hamilelikte Ciğer Yenir mi? Ciğer Yemenin Faydaları - Zararları

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Hamilelikte (Gebelikte) Ciğer Yemek
Hamilelikte beslenme kategorisinde "hamilelikte ciğer yenir mi?" konusuyla karşınızdayız. Hamilelik planlaması yapıyorsanız, daha hamile kalmadan önce bile beslenmenize dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Aynı şekilde bu süreç, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için gebelik içerisinde de dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Doktor tavsiyesine uyarak gerekli adımlar atılmalı ve beslenme konusunda dikkat edilmelidir. Bu yazımızda da gebelikte ciğer yenir mi, ciğer yemek zararlı mı? konularını inceleyeceğiz.

TAVSİYE: Hamilelikte Nar Yenir mi? Nar Suyu İçilir mi? Nar Yemenin Faydaları ve Sakıncaları

Hamilelikte ciğer yemek düşünüyorsanız, doktorunuza mutlaka danışın. Gebelik sürecinde beslenmeniz içerisine yeni bir şey ekleyecekseniz ya da canınız çektiğinde de doktorunuza danışmayı unutmayın.

İçindekiler:

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Midye Yenir mi? Midye Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte (Gebelikte) Ciğer Yenir mi?


Hamilelikte (Gebelikte) Ciğer Yenir mi?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve bebek sahibi olabilmek için sağlıklı beslenme önem kazanmaktadır. Hamileyken tükettiğiniz gıdalar bebeğinizin gelişimi için etkilidir. Doktorunuzun tavsiyelerine göre bazı yiyeceklere daha çok yönelinmesi gerekirken, bazılarında da kısıtlamalar yapılmalıdır.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Bal Yenir mi? Hamilelikte Bal Yemek Zararlı mı?

Gebelikte ciğer yemek konusunda da olumlu ya da olumsuz etkisi olup olmadığını merak ediyorsunuzdur. Hamilelikte dana ciğeri yemek ya da hamilelikte tavuk ciğeri yemek, bazı vitaminlerine göre farklılıklar barındırmaktadır.

Hamilelikte ciğer yemek sağlığınız için A vitamini gibi vitaminlerin fazlalığından dolayı zararlı olabilir. Ancak doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü doktorunuz sizin vitamin, kan değerlerinizi bildiği için ona göre bir talimatta bulunacaktır.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Istakoz Yenir mi? Zararlı mı?

Hamilelikte Ciğer Yemenin Faydaları


Sağlık için birçok faydası bulunan ciğer içerisinde; Demir, A vitamini, Protein ve Folik asit bulunmaktadır.

Bebeğin gelişimi açısından folik asit oldukça önemlidir. Bazı durumlarda doktorlar folik asit takviyesi de önerebilirler. Demir bakımından zengin olan ciğer, kanda yeterli hemoglobin olumuşuna da destek olur. Ancak hamilelikte bazı durumlarda ciğer içindeki A vitamini sorun yaratabilir.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) İncir Yenir mi? İncir Yemenin Faydaları ve Zararları

Hamilelikte Ciğer Yemek Zararlı mı?


Hamilelikte Ciğer Yemek Zararlı mı?

Ciğer içerisinde A vitamini çeşitli kaynaklarda farklı miktarlarda belirtilse de yüksek miktardadır. Ayrıca dana ciğerinde tavuk ciğerine nazaran daha yüksektir. A vitamini fazla alınırsa hamilelikte çeşitli problemler görülebilir.

  • Karaciğerde A vitamini retinol formundadır. Aşırı A vitamini alımı doğum kusurlarına neden olabilir.
  • Doğum kusurları mutasyon şeklinde olabileceği gibi kanserli hücrelerin gelişmesine bile yol açabilir.
  • Retinol hamile kadınlar için zararlı olarak kabul edilir ve kaçınılması önerilir. 

Bu nedenle hamileyken ciğer yiyen var mı? diye düşünüldüğünde ve ciğer yemek istenildiğinde daha önceden doktorunuza danışmanız ve onun talimatlarına uymanız daha iyi olacaktır. Duruma göre tüketmemenizi söyleyebilir ve sizi başka etlere yönlendirebilir.

Ciğerdeki zararlı olabilecek A vitaminine karşılık, bebeğin gelişimi için iyi olan alternatif A vitamini kaynakları olan havuç, tatlı patates, kabak, ıspanak, karalahana, şalgam ya da pancar gibi gıdalara yönelebilirsiniz.

Bu sebzelerdeki A vitamini, vücudunuza iyi gelen beta karoten formundadır ve daha birçok etkili antioksidanlar içerirler. Ek olarak ilk üç aylık dönemden sonra ve sık olmayacak şekilde doktorunuz az miktarda ciğer yemenize olumlu bakabilir.Hamilelikte ciğer yenir mi? ya da gebelikte ciğer yemek konusunda bunları söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi doktorunuzun talimatlarına mutlaka uyun. Hamilelikte (gebelikte) ciğer yemek hakkında bildikleriniz ya da doktorunuzun dedikleri hakkında yaşadıklarınızı aşağıdaki yorum alanından bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz...

İlginizi çekebilecek yazılar:

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

Hiç yorum yok: