Kategorileri Aç / Kapat

Hamilelikte (Gebelikte) Istakoz Yenir mi? Zararlı mı?

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Hamilelikte Istakoz Yemek
Hamilelikte kabuklu deniz ürünleri yemenin hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz. "Hamilelikte ıstakoz yenir mi?" sorusu da bunlardan biridir. Hamilelikte tabii ki annenin yediği yemeklere dikkat etmesi gerekir. Bu nedenle beslenmenize yeni bir yiyecek eklemeden önce iyice bilgilendirilmelisiniz. Bu yazımızda da, uzun zamandan beri lüks bir yiyecek olarak görülen gebelikte ıstakoz yemek konusundan bahsedeceğiz.

TAVSİYE: Hamilelikte Portakal Yenir mi? Hamilelikte Portakal Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte ıstakoz yemek düşünüyorsanız, öncesinde doktorunuza mutlaka danışın. Beslenmeniz içerisine yeni bir şey eklemek istediğinizde ya da canınız çektiğinde de doktorunuza danışmayı unutmayın.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Bal Yenir mi? Hamilelikte Bal Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte Istakoz Yenir mi?


Hamilelikte (Gebelikte) Istakoz Yenir mi?

TAVSİYE: Hamilelikte Ciğer Yenir mi? Ciğer Yemenin Faydaları - Zararları

Popüler bir kabuklu deniz ürünü olan ıstakoz, vücudu uzun ve kaslı bir kuyruğa sahip olup büyük deniz kabukluları ailesine aittir. Deniz tabanında yaşayan bu canlılar, deniz mahsulleri olarak oldukça değerlidirler. Kanları da mavi olan bu canlı, pişirildikten sonra kabuğu maviden turuncuya dönmektedir.

TAVSİYE: Hamilelikte Nar Yenir mi? Nar Suyu İçilir mi? Nar Yemenin Faydaları ve Sakıncaları

Gebelikte ıstakoz tüketimi dikkat edildiği takdirde güvenli olmakla birlikte yine de tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Çünkü tüm deniz ürünlerinde olduğu gibi bu kabuklu deniz hayvanlarında da parazitler olabilir. Bu nedenle karides, yengeç, ıstakoz gibi deniz mahsulleri çok dikkatli ve özenli pişirilmelidir.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Muz Yenir mi? Faydaları ve Zararları

Unutulmamalıdır ki, hamileyken çiğ kabuklu deniz ürünleri yenmemelidir. Bunlar gıda zehirlenmesine yol açabilir ve hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için tehlikelidir.

TAVSİYE: Hamileler Marul Yiyebilir mi? Gebelikte Marulun Faydaları!

Hamilelikte doktorun belirlediği takdirde az miktarda kabuklu deniz ürünleri tüketilebilir. Ancak miktar kesinlikle aşılmamalıdır.

Hamilelikte Istakoz Yemek Zararlı mı?


Bazı deniz ürünlerinde yer alan cıva ya da zararlı olabilecek diğer bileşiklerin bulunabileceği bilinmektedir. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan, karbonhidrat - lif içermemekle birlikte protein kaynağı olarak nitelendirilen ıstakoz, faydalı olsa bile ölçülü olarak tüketilmelidir.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Turp Yenir mi? Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Ölçülü yenmesinin yanı sıra uygun şekilde pişirilmesi ve çiğ yenmemesi de oldukça önemlidir.

Çok miktarda tüketildiği takdirde kalp hastalığına, felce ve yüksek tansiyona neden olabilir. Ayrıca tereyağı ile yenmemesi ve çok fazla tuz kullanılmaması da önerilmektedir.

TAVSİYE: Hamilelikte Hindi Eti Yenir mi? Hindi Füme, Hindi Salamı, Hindi Yumurtası



Hamilelikte ıstakoz yenir mi? sorusunda belirtmemiz gerekenler bunlar. Dediğimiz gibi doktorunuzun talimatlarına mutlaka uyun. Eti iyice pişirdiğinizden emin olun ve fazla tüketim yapmamaya özen gösterin. Hamilelikte (gebelikte) ıstakoz yemek hakkında bildikleriniz varsa ya da yediyseniz, doktorunuzun dediklerinin yanı sıra nasıl olduğu gibi konularda yaşadıklarınızı bizimle paylaşmanızı isteriz. Bunun için de aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz...

İlginizi çekebilecek yazılar:

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

Hiç yorum yok: