Kategorileri Aç / Kapat

Hamilelikte Oolong Çayı İçilir mi? Faydaları ve Zararları

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Hamilelikte Oolong Çayı İçmek
Hamilelikte oolong çayı içmek konusunda bilgiler vereceğiz. Hamilelik dönemindeki beslenme hem anne hem de bebeği için ayrı bir önem kazanmaktadır. Bu nedenle yeni bir şeyler denemek istediğinizde, güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz. Farklı bir Çin çayı olan oolong çayını gebelikte denemek isteyebilirsiniz. Bunun için doktorunuza danışmayı unutmayın. Hamilelikte (gebelikte) oolong çayı içilir mi? ve oolong çayı faydaları ve zararları hakkında bilgi için okumaya devam edin.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Zencefil Çayı İçilir mi? Faydaları ve Zararları

İçindekiler:

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Ihlamur Çayı İçilir mi? Faydaları ve Zararları

Hamilelikte Oolong Çayı İçilir mi?


Hamilelikte Oolong Çayı İçilir mi? Faydaları ve Zararları

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Turp Yenir mi? Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Diğer çaylarda olduğu gibi Camellia Sinensis bitkisinin bir özü olan oolong çayı, türlerine göre farklı tadlara sahip olabilir. Bal aromasıyla tatlı olabileceği gibi yeşil ve taze meyvelerle de güzel kokularda sunulabilir. Çayın özellikleri kurutma ve hazırlama şekillerine bağlıdır. Geçirdiği fermantasyon süreci açısından yeşil çay ile siyah çay arasında bulunur.

TAVSİYE: Hamileler Marul Yiyebilir mi? Gebelikte Marulun Faydaları!

Hamilelikte ideal olarak kafeinli içecek almamanız önerilir. Ancak, çay bağımlısı iseniz, hamileliğiniz sırasında doktor kontrolünde kafein alımı günde 200 mg ile sınırlandırılabilir. Oolong çayındaki kafein miktarı gebelikte zarara yol açmayacak kadar ihmal edilebilir olsa da doktorunuza danışmadan içmemelisiniz. Her şeyde olduğu gibi fazla alımı söz konusu ise çeşitli yan etkilere ve zararlara neden olabilir.

TAVSİYE: Hamilelikte Kırmızı Pancar Yenir mi? Faydaları ve Zararları!

Hamilelikte oolong çayı hazırlanırken farklı hazırlanışlara göre kafein içeriği değişmektedir. Bu yüzden çok uzun süre demlenmesi için bırakılması tavsiye edilmez. Oolong çayının rengini ve lezzetini arttırmak için daha fazla bekletmek isteyebilirsiniz, ancak hamileyken yapılmamalıdır. Küçük bir fincan oolong çayı 60 mg kafein içerdiğinden tüketim miktarı önemlidir.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Muz Yenir mi? Faydaları ve Zararları

Hamilelikte Oolong Çayı Faydaları


Hamilelikte Oolong Çayı Faydaları

Gebelikte oolong çayı tüketimi, doktorunuza danışarak onun talimatlarına göre alabileceğiniz bir içecektir.

Oolong çayı vücudunuzdaki serbest radikallere karşı mücadele etmeye, oksidatif stresle savaşmaya ve kanseri önlemeye yardımcı olacak antioksidan özellikler içerir. Ayrıca kolesterol seviyenizi kontrol etmeyi sağlayan polifenoller gibi çeşitli bileşiklere sahiptir.

Faydalarının yanı sıra doktorunuza danışmadan kesinlikle tüketmemelisiniz. Çünkü farkında olmadan fazla tüketim, hamilelikte zararlara yol açabilir.

Hamilelikte Oolong Çayı Zararları


Hamilelikte (Gebelikte) Oolong Çayı Zararları

Hamilelikte kafein alımı istenmemekle birlikte doktorun talimatlarına göre günlük tüketim sınırlandırılabilir. Hamileyken günde 1-2 küçük bardak çay tüketilebilir.

Ancak, rahminizdeki bebeğinizi zararlı etkilerden korumak için mümkün olduğunca kafein alımından korunmak en iyisidir. Hamilelik sırasında fazla kafein alımının bazı yan etkileri şunlardır;

  • Düşük
  • Ölü doğum
  • Yenidoğan kalp ritim bozukluğu
  • Bebekte solunum ve uyku güçlüğü
  • Düşük doğum kilosu

Hamilelikte oolong çayı içmek konusundaki yazımızı okudunuz. Hamileliğinizde oolong çayı denemek istiyorsanız, doktorunuza danışarak deneyebilirsiniz. Ancak, daha güvenli, sağlıklı içeceklere yönelmenizi tavsiye ederiz. Farklı görüşleriniz ya da bu konuda doktorunuzun söylediği varsa, lütfen deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi aşağıdaki yorum alanından bizlere ve diğer anne adaylarına yazmayı unutmayın. Sağlıklı günler dileriz...

İlginizi çekebilecek yazılar:

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

Hiç yorum yok: