Kategorileri Aç / Kapat

Hamilelikte Havuç Suyu İçenler - Havuç Suyu Faydaları ve Zararları

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Hamilelikte Havuç Suyu İçmek
Hamilelikte havuç suyu içenler ya da içmeyi düşünenler gebelik sırasında bunun güvenli olup olmadığını merak ederler. Çünkü hamilelik (gebelik) süreci, hem kendinizin hem de doğmamış bebeğinizin sağlığı için yediklerinize daha bir dikkat etmeniz gereken özel bir dönemdir. Bunun için de hamilelikte beslenme için hazırlanan diyetinize yeni bir şey eklemeyi düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuza danışın ve onun talimatlarına göre hareket edin.

TAVSİYE: Hamilelikte Nar Yenir mi? Nar Suyu İçilir mi? Nar Yemenin Faydaları ve Sakıncaları

Bebeklerde havuç alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi edinmek isterseniz, hazırladığımız yazıyı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

TAVSİYE: Bebeklerde Havuç Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nedir?

Bebeklerin yanı sıra genel olarak havuç alerjisi hakkında bilgi almak için hazırladığımız diğer içeriğimizi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

TAVSİYE: Havuç Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nedir?

İçindekiler:

Hamilelikte Havuç Suyu İçmek


Hamilelikte Havuç Suyu İçenler

TAVSİYE: Hamilelikte Kırmızı Pancar Yenir mi? Faydaları ve Zararları!

Havuçlar, diğer sebzeler arasında, içerdiği çok sayıda vitaminler - elementler - asitler vb. yönünden dikkat çekici bir şekilde öne çıkmaktadır. Hamileliğin yorgunluğunu gidermek için istediğiniz meyvelerle ya da havuç suyu ile kendinize enerji verebilirsiniz. Meyvelerin ve sebzelerin faydalarından yararlanmak için en önemli nokta, vücuda doğru miktarda ve aşırıya kaçmadan vermektir.

TAVSİYE: Hamileler Marul Yiyebilir mi? Gebelikte Marulun Faydaları!

Hamilelikte amniyon sıvısı azalması ve hamilelikte amniyon sıvısı nasıl arttırılır? birçok kadın tarafından merak edilen konulardandır. Hamilelikte havuç suyu İbrahim Saraçoğlu tarafından oldukça tavsiye edilmektedir.

Reflü ve yemek borusu yanmalarına karşı iyi gelen havuç suyu çok faydalıdır. Gebelikte havuç suyu amniyon sıvısını arttırır mı? sorusuna karşılık, evet arttırır denmektedir. İbrahim Saraçoğlu'nun belirtmesine göre gebelikte amniyon sıvısı neden azalır konusu araştırılması oldukça uzun sürer ve doktorlar takibe almayı düşünürler. Bu da vakit geçmesine neden olmaktadır.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Turp Yenir mi? Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Ancak İbrahim Saraçoğlu'na göre günlük olarak 1 sabah 1 akşam olmak üzere 200-250 ml. taze sıkılmış havuç suyu tüketilirse, 4. ya da 5. gün doktorunuza gidip iyi durumda olduğunuzu görebilirsiniz. Üstelik doktorunuz ne yaptığınızı da soracaktır, demektedir.

Hamilelikte Havuç Suyunun Faydaları


Hamilelikte Havuç Suyunun Faydaları

 • Havuç, karaciğerinizi temizlemeye yardımcı olur.
 • Gebelik sırasında bağışıklık sistemi, fetüsün büyümesini desteklemek için daha çok çalıştığından zayıf hale gelir. Hamilelikte havuç suyu da bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olur.
 • Hamilelik süreci, enfeksiyonlara karşı güvenli olmanız gereken bir zamandır. Düzenli havuç alımı bronşit gibi hastalıklardan uzak tutar. 
 • Havuçlar, enfeksiyonlara karşı savaşarak hücre zarlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olur.
 • Doğmamış bebeğinizin cildini ve kaslarını iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Hamilelikte yüksek kan şekeri bebeğinizin sağlığı için zararlı olabilir. Havuç, kan şekeri düzeylerini dengelemeye ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur.

Gebelikte Havuç Suyunun Faydaları

 • Havuç suyunun bebeğe faydaları konusunda kalsiyum açısından da zengin olan havuç, bebeğinizin kemik ve dişleri için gelişimine yardımcı olur. 
 • Havuç, hamilelikte yüksek miktarda ihtiyacınız olan C ve A vitamininin yanında lif açısından da zengindir.
 • Havuç suları, antioksidan görevi gören ve sizi serbest radikallere karşı koruyan beta karoten bakımından zengindir.
 • Havuç suyunda bulunan A vitamini, enfeksiyonlara karşı savaşmanın yanı sıra anne sütünün kalitesini de artırır. Bu nedenle emziren anneler, doktorlarına danışarak beslenmesi içerisine havuç ekleyebilir.
 • Havuç suyunda bulunan ve vücudun düzgün çalışmasını sağlayan fitokimyasallar, hamilelik beslenmesine eklenecek vitaminler olarak kabul edilir.
 • Hamilelikte havuç suyunun faydaları arasında gebeliğin son birkaç ayında içmenin bebekte sarılık riskini azalttığı da yer almaktadır.

Hamilelikte Havuç Suyunun Zararları


Hamilelikte Havuç Suyunun Zararları

Taze sıkılmış havuç suyu faydalı olsa da, aşırı tüketimde her besinde olduğu gibi gebelikte bazı yan etkiler gösterebilir. Bu yüzden dikkatli olmaya özen gösterin.

 • A vitamini bakımından zengin olan havucun fazla tüketimi fetal büyümeye engel olur.
 • Havuçlar, vücudunuzda sadece ihtiyaç olduğunda dönüştürülen karoten içerir. Vücudunuz karotenin A vitaminine dönüşümünü sağladığından fazla havuç yemeyle birlikte görülen beta karotenoidlerin aşırı alımı, cildin sarardığı karotenemiye yol açar.
 • Beta karoten fazlalığı kansere neden olabilir.

Hamilelikte havuç suyu içenler içerisinde bulunmadan önce doktorunuzla konuşunuz. Hamileliğiniz için güvenli olup olmadığını karar verebilecek doğru kişi doktorunuzdur. Hamilelikte (gebelikte) havuç suyu içmek konusunda sizler neler deneyimlediniz? Gebelikte havuç suyunun faydaları ya da zararları hakkında yaşadıklarınızı bizimle aşağıdaki yorum alanından paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlginizi çekebilecek yazılar:

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

Hiç yorum yok: