Kategorileri Aç / Kapat

Gebelikte Mayonez Yenir mi? Zararlı mı?

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Gebelikte Mayonez Yemek
Gebelikte mayonez yemek, hamilelik döneminde olan kadınların ikilemde kaldığı bir konudur. Bu konuda "gebelikte mayonez zararlı mı ya da bebeğe zarar verir mi?" gibi sorular sorulabiliyor. Mayonez pastörize ya da çiğ yumurtadan mı hazırlandığı önemli olduğu için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

TAVSİYE: Hamile Olmanın Avantajları

İçindekiler:

Gebelikte Mayonez Yemek


Tüm hamile kadınların en büyük endişelerinden biri, hamilelik dönemindeyken nelerin güvenli bir şekilde yenilebileceği ve yenilemeyeceğidir. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmanız gerekmektedir. Bu dönemde bazı gıdalara daha fazla özlem duyabilir ve bunlar hakkında doktorunuza sorular sorabilirsiniz.

TAVSİYE: Hamilelikte Karnabahar Yemek! Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sandviç ya da hamburger yerken canınız mayonez çekebilir. Mayonez yapımı içerisinde pastörize edilmiş yumurta kullanıldıysa hamileyken mayonez tüketimi güvenlidir. Yumurta sarısı, bitkisel yağ karışımı ve limon suyu veya sirke ile hazırlanan mayonez, süpermarketlerde soğuk dolaplarda olmayan yerlerde satılmaktadır. İçerisinde çiğ yumurta yerine pastörize edilmiş yumurta kullanılanlar güvenlidir denilebilir.

TAVSİYE: Hamileler Marul Yiyebilir mi? Gebelikte Marulun Faydaları!

Gebelikte Mayonez Yenir mi?

TAVSİYE: Hamilelikte Lahana Yenir mi? Beyaz ve Kırmızı Lahananın Faydaları!

Ancak salmonella ihtiva etme riski taşıyan çiğ yumurtadan yapıldığı için ev yapımı mayonezlerden kaçınmak gerekir. Hamilelik dönemindeyken dışarda yemek yenildiğinde mayonezlerin içerisindeki yumurtaların pastörize edilip edilmediğinden emin olunamıyorsa, yememek daha doğrudur.

Mayonez Çeşitleri

Mayonezler içerdiği yağ ve yumurta oranı sebebiyle farklı çeşitlerde üretilmektedir.

  • Gerçek mayonez, standartlara göre %78,5 yağ ve %6 yumurta içermektedir.
  • Tam yağlı mayonez, %65-75 yağ içerir.
  • Düşük yağlı mayonez, adından da anlaşılacağı üzere %20-30 yağ ve %3 yumurta içerir.
  • Ekstra mayonez çeşidi ise %10'dan az yağ ve yaklaşık %4 yumurta içerir.

Gebelikte Mayonez Yemenin Faydaları


Hamilelikte mayonez tüketimi sınırlı miktarda yenildiği takdirde sağlık için iyi olabilir. İşte mayonezin faydaları;

1.) E ve K Vitamini

Bir çorba kaşığı mayonez içerisinde yaklaşık olarak 1,77 mg. E vitamini bulunmaktadır. E vitamini, gebelik süresince kan şekeri seviyenizi korumanıza yardımcı olur, düşük yapma olasılığınızı azaltır ve gelecekte oluşabilecek solunum sorunlarına yakalanma riskinizi azaltır.

Bir çorba kaşığı mayonez, günlük 60 mikrogram K vitamini gereksiniminin yaklaşık 24 mikrogramını karşılar. K vitamini, doğum sırasında yaşanabilecek aşırı kanama veya pıhtılaşma problemini önler. Ayrıca bebek gelişimi için K vitamini gereklidir.

2.) Yağ İçeriği

Vücudun enerji miktarı için az miktarda yağ gereklidir. Bununla birlikte doymuş yağ sağlık için iyi değildir.

Ek olarak, bu vitaminle ve diğer sağlıklı gıdalardaki yağları alabilmek için gebelik sırasında mayonezin sağlıklı bir gıda olarak alınmasına gerek olmadığını unutmayın. İçeriğine göre bazı riskleri ve alınması gereken önlemleri vardır. Gerek duyulmadıkça kullanılmasa da olabilir.

Hamilelikte Mayonezin Zararları


Mayonez içeriğinde bulunan yüksek yağ ve çiğ yumurta kullanılmasına yönelik gebe kadınlar için zararlı olabilir. Bu zararlar faydalarından daha çok görülebilir.

Hamilelikte Mayonez Zararlı mı?

1.) Bakteri

Salmonella ile enfekte mayonez tüketirseniz aşırı dehidrasyon, kan dolaşımındaki bakteriler, menenjit ve reaktif artrite neden olabilir. Ayrıca bebeğiniz salmonella ile enfekte olabilir. Çiğ yumurta ile yapılan mayonez aynı zamanda gebelik sırasında nadir bulunan bir hastalık olan listeriyoza neden olabilecek listeria bakterileri ihtiva etme riski taşır.

TAVSİYE: Gebelikte Dehidrasyon (Sıvı Kaybı) Nasıl Anlaşılır?

2.) Yüksek Kalori

Mayonez, kalorisi yüksek olduğu için her gün aldığınız diğer kalorili yiyeceklerle birleştiğinde fazla tüketime neden olabilir.

3.) Yağ İçeriği

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre hamile bir kadının aşırı yağ tüketmesinin bebeğin bağışıklık sistemine zarar verebileceği görülmüştür. Ayrıca yapılan diğer çalışmalara göre de yüksek yağ seviyesi olan annelerin çocuklarının hayatlarının ilerleyen dönemlerinde obezite problemleri olabileceği belirtildi.

4.) Şeker ve Sodyum Seviyeleri

Şeker ve sodyum bileşenleri sınırlı miktarda alınması gerekirken, mayonez içerisinde ikisi de yüksektir. Yüksek şekerli gıdalar şeker hastalığına yol açabilir ve sodyum, kan basıncınızı artırabilir.

5.) Yapay Koruyucular

Piyasada bulunan mayonezler kimyasallar ve katkı maddeleriyle korunmaktadırlar. Bazı kadınlarda mide bulantısı gibi yan etkiler yapabilir. Hamilelik sırasında riskli olabilir.

Gebelikte Mayonez Yemek - Güvenlik Önlemleri


Hamilelik dönemi süresince yan etkilerden etkilenmemekle birlikte, mayonez yeme isteğinizi nasıl karşılayabilirsiniz? Bunun için aşağıdaki gibi bazı önlemleri alabilirsiniz.

  • Malzemeleri kontrol edin. Eğer dışarıda yemek yerken mayonez istediyseniz, içinde kullanılan yumurtaların pastörize edilip edilmediğini sormaktan çekinmeyin. Pek bilmediğiniz yerlerde mayonez yememeye dikkat edin.
  • Etiketi kontrol edin. Market alışverişi sırasında aldığınız mayonez etiketini kontrol ederek yağ içeriğini ve koruyucular hakkında ayrıntılı bilgileri öğrenin. Çiğ yumurta içerip içermediğini öğrenin ve içeriyorsa almayın.
  • Temiz bir bıçak kullanın. Kavanozdan mayonez alırken üzerinde hiçbir bakteri veya mikrop bulunmadığından emin olmak için temiz bir bıçak kullanabilirsiniz.Gebelikte mayonez yemek konusunda bu bilgilerin yanı sıra öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririz. Mayonez içerisindeki malzemelerden emin değilseniz ve doktorunuz önermiyorsa kullanmamanızda fayda vardır. Ayrıca ev yapımı mayonezden kaçınılacağı unutulmamalıdır. Hamilelikte mayonez yemek hakkında farklı görüşleriniz varsa aşağıdaki yorum alanından yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar:

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

Hiç yorum yok: