Kategorileri Aç / Kapat

Bebekler Gözlerini Neden Ovuşturur? Ne Yapılabilir?

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Bebekler Neden Gözlerini Ovalar?
Bebeklerin yaptığı hareketleri, özellikle gözlerini ovuşturan bebekleri izlemek en şirin şeylerden biridir. Gözlerini ovalarken burnunun ve yüzünün pembeleşmesine bakmak bile mutluluk sebebidir. Ancak bazı kişiler "bebekler neden gözlerini ovalar?" şeklinde sorular sorabilir. Sorulması da normaldir, çünkü sadece yorgun veya uykulu olduğunda yapmadıklarından durumla ilgili bir şeyler öğrenilebilir.

TAVSİYE: 10 Adımda Bebeklerin Ağlama Nedenleri

Bebekler 6 aylık ya da daha küçük olduklarında gözlerini kaşımak, yorgunluk ya da farklı birçok sebeplerden ötürü ellerini yüzlerine sürebilirler ve ovuşturabilirler. Bebeklerin gözlerini ovuşturmasının nedenleri için sizler için hazırladığımız yazımızı okumaya devam edin.

TAVSİYE: Bebeklerde Beyin Gelişimi için Bilmeniz Gereken Her Şey

Bebekler Gözlerini Neden Ovuşturur?


Bebekler Gözlerini Neden Ovuşturur?

TAVSİYE: 0-12 Yaş Çocuklarda Ahlaki Gelişim Aşamaları Nelerdir?

1.) Uykulu Olabilir

Bebeğiniz gözlerini ovalamakla birlikte esniyorsa, uykulu ve yorgun demektir. Masaj yaptırmak ağrılı kaslara nasıl iyi geliyorsa, gözleri ovuşturmak da yorgun ve uykuluyken iyi gelen bir şeydir. Bu yapılarak göz kaslarında, göz çevresinde ve kapaklarında oluşan acı ve gerginlikten kurtulunur.

Ne Yapılabilir?

Küçük çocuğunuzun uykulu hali ve yorgunluk belirtileri için aralıklarla izleyin. Gözleri ovalama ve esneme, uyku hali için ortak bir işaret olduğundan, bu durumlarda bebeğinizi hemen uyutabilirsiniz. Zaten zamanla belirli bir uyku rutini edinmiş olursunuz.

Uyku rutinlerine uyarak bebeğinizi düzenli şekilde uyutuyorsanız, yorgunluk ve uyku hali içerisinde kalmayacağı için göz ovuşturma hareketleri bu sebep kaynaklı görülmeyecektir.

2.) Göz Kuruluğu

Bebeğiniz çok fazla havaya maruz kaldığında göz kuruluğu yaşanabilir. Göz kuruluğu, bebeklerde de rahatsız edici olduğundan gözlerini ovuşturabilirler. Çünkü gözler ovuşturulduğunda gözyaşı oluşur ve bu da gözlerdeki nemi geri getirerek, kuruluğun gideriminde yardımcı olur.

3.) Meraklı Bebekler

Yorgunluk ya da diğer sebeplerin yanı sıra bebeklerin gözlerini ovalamasının başka muhtemel nedenleri de vardır. Bebeklerin motor becerilerini geliştirmesinde ne kadar meraklı olduklarını biliyorsunuzdur. Motor becerilerini geliştiren bebeklerde de vücudunun her yerine dokunarak nasıl tepkiler alacağını anlamaya çalışması görülebilir.

4.) Görsel Uyarılma

Bebeğiniz yorgun ve uykulu olmayıp, ayrıca göz kuruluğu ya da kaşıntı da söz konusu değilse ve gözlerini ovuşturuyorsa görsel uyarılma olabilir. Gözlerini ovuştururken gözlerini kapatma, sürtünme ve açmadan kaynaklı etrafı anlık olarak daha farklı görüş dikkatini çekmiş olabilir. Bu nedenle de bu hareketi tekrarlıyor olabilir.

Ne Yapılabilir?

Bebeğinizi dikkatini çekecek daha farklı şeylere yönlendirebilirsiniz. Bebeğinizin dikkat süresi kısaysa kolayca dağılabileceğinden, dikkatini uzun süre tutacak çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz.

5.) Rahatsız Edici Şeyler

Bunların dışında bebeğinizin gözünde rahatsız edici bir şeyler varsa gözlerini ovuşturabilir. Gözlerine kirpik, toz ya da farklı bir şey gelmiş ve rahatsız olmuş olabilir. Bunlar yüzünden gözlerini şiddetle ovmak isteyebilir.

Gözlerin ovulması, ağlama ve gözlerin kırmızıya dönüşmesiyle birlikte olursa, bebeğinizin gözünde bir miktar parçacık bulunduğu anlaşılabilir.

Ne Yapılabilir?

Bu durumlarda pamuğu top haline getirip suya batırın ve bebeğinizin gözlerini temizleyin. Her iki göz için de aynı pamuğu kullanmayın. Ya da gözlere üflemeyi de deneyebilirsiniz. Göz tahrişi durumu geçmediyse bebeğinizi sağlık ocağına götürebilirsiniz. Bunun yanı sıra bebeğinizi tozlu ortamların içerisinde bırakmayın ve ani bir toz dumanı oluştuğunda gözlerini koruyun.

Ayrıca göz ovuşturmaları sırasında bebeğinizin gözlerini yaralamaması veya çizmemesi için dikkat etmelisiniz. Gözlerini ovuşturmanın olumsuz etkilerini anlayacak yaşa gelene kadar sizin kontrolünüzde olmalılar. Bunun için ellerini örtecek giysiler ya da bebek eldivenleri alabilirsiniz.Sonuçta, bebeğinizin gözlerini ovuşturduğunu görürseniz hemen panik yapmaya gerek yok. "Bebekler gözlerini neden ovuşturur?" konusunda sebepleri ve yapılabilecekleri bildikten sonra bu yönde adımlar atabilirsiniz. Bebeğiniz sürekli gözlerini ovuyor mu? Bu konudaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize bildirebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar:

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

6 yorum:

Adsız dedi ki...

Evet bebeğim 2bçk aylık. Ve sağ gözünü sürekli ovuştryr uyurken bile. Göz doktoruna mı yoksa çocuk doktoru na gtrmlym

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@Adsız 20 Aralık 2018 03:21

Merhabalar,

Çocuk doktoruna götürmeniz en doğrusu olacaktır. Doktorunuz dilerse uzman bir göz doktorundan tavsiye alabilir ya da sizi yönlendirebilir.

İyi Günler

Unknown dedi ki...

Oğlum 2 yaşında. Dişten dolayı ateşledi ve o günden beri davranışları da değişti. Gözlerini ovuyor. Günde 3 4 defa yapıyor bunu. Sebebi ne olabilir? 1 yaş kontrolü yapılmıştı sıkıntı yoktu. Bu aralar normalden çok uyuyor. Acaba uyku mu tetikliyor diye de düşünüyorum. Teşekkürler

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@Unknown - 28 Şubat 2019 01:52

Merhabalar,

İlk olarak bebeğiniz bu hareketini diş ağrılarından dolayı yapabilir. Bu hareket oldukça doğaldır. Bunun yanında bebeğinizin huysuz olması, olur olmadık yerlerde ağlaması, elindekileri etrafa fırlatması da diş çıkarma durumlarında doğaldır. Büyüme dönemlerinde bebekler normalden fazla uyur.

Uykusuzluk ya da uykudan yeni uyanma da göz ovuşturmasını tetikler. Uyandıktan en az yarım saat sonra bebeğinizin gözlerinde kızarıklık olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer sürekli, geçmeyen bir kızarıklık görürseniz göz alerjisi ihtimaline karşı doktorunuza başvurabilirsiniz.

İyi Günler

baranmustafa dedi ki...

merhaba benım oglum 7,5 aylık ve sürekli gözlerini ovaliyor gozune bısey yapacak diye korkuyorum gece uyurken bıle kafasını yataga surtuyor gecıcı biseymııdır acaba

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@baranmustafa- 31 Mayıs 2019 15:31

Merhaba,

Bahar alerjisi olmuş olabilir ama muhakkak bir doktora göstermeniz gerek, böylece damla gibi tedaviler verebilir. Yine de büyük bir ihtimalle geçicidir fakat kaşıma dolayısıyla korneanın çizilmemesi için dediğim gibi en kısa sürede doktora başvurursanız bu süreci kolayca atlatabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.