Kategorileri Aç / Kapat

Çocuklarda Tırnak Yeme Sebebi ve Tedavisi Nedir?

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Çocuklarda Tırnak Yeme Sebebi ve Tedavisi
Çocukların tırnak yemesi gibi küçük kötü alışkanlıklar birçok ebeveynin ortak endişesidir. Siz de "Tırnak yiyen çocuğa ne yapmalı?" diyenlerdenseniz yalnız değilsiniz. Bu kötü alışkanlık, dünyadaki çocukların çoğunu etkileyen yaygın alışkanlıklardan birisidir. Tahminlere göre 10 - 18 yaş aralığındaki çocukların %50'sinde bu alışkanlık söz konusu. Biz bu yazımızda "çocuklarda tırnak yeme sebebi ve tedavisi" hakkında açıklamalarda bulunacağız.

TAVSİYE: 10 Maddede Ebeveynlik Sorunları ve Çözümleri

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı sinir bozucu olsa da, bir ebeveyn olarak çocuğunuzun bunu neden yaptığını anlamak sizin için önemlidir.

TAVSİYE: 11 Adımda İyi Bir Baba Olmanın Önemli Yolları!

Çocuklarda Tırnak Yeme Sebepleri Nelerdir?


Çocukların büyüme dönemlerinde yaşadıkları stres, kaygı ya da can sıkıntısı gibi birçok nedenlerden ötürü tırnak yeme eğilimi görülebilmektedir. Çocuğun tırnak yemesi konusunda en yaygın nedenlerden bazıları şunlardır.

1. Rahatlık hissi

Bebeklik dönemindeyken rahatlatıcı bir his elde etmek için çocuklar parmağını ağzına koyabilir. Bu alışkanlık bazen büyüdükten sonra da devam ettiği için büyüme döneminde kötü alışkanlık olarak görülebilir.

2. Can sıkıntısı

Meşgul olacak bir işle uğraşılmadığında veya yapacak bir şey bulamayan çocuklarda da bu alışkanlık can sıkıntısıyla birlikte görülebilmektedir.

Çocuklarda Tırnak Yeme Sebepleri

TAVSİYE: 10 Adımda Ergenliğe Giren Çocuğa Nasıl Davranmalı?

3. Stres ve kaygı

Çocuklarda tırnak yeme sebebi içerisinde stres ve kaygı da yer alır. Örneğin evde ya da okulda hoş olmayan bir durumla karşılaşan çocuk, stres ve endişe yaşıyorsa farkında olmadan tırnak yemeye başlayabilir. Aşağıdaki gibi konular tırnak yeme alışkanlığını doğurabilir.

  • Ebeveynlerin boşanması
  • Aile içi kavgalar
  • Yakınını kaybetme
  • Yeni bir eve taşınmak
  • Okul değiştirmek
  • Okulda korkutulma, tehdit edilme
  • Başarılı olabilmek için baskılanmak
  • Cezalandırılmak ya da azarlanmak

4. Genetik

Çocukluğunuzda tırnak yeme alışkanlığınız varsa, çocuğunuzda da olabileceği ihtimalini vurgulayanlar da vardır.

5. Taklit etme

Çocuklarda taklit etme, rol model alma davranışları olduğu için aile bireyleri arasında tırnak yeme alışkanlığı varsa bunu taklit edebilir. Ve böylelikle kötü alışkanlığı edinebilir.

Çocuğun Tırnak Yemesi Nasıl Önlenir?


Tırnak yeme alışkanlığı sinir bozucu ve kötü bir alışkanlık olsa da bunun için çocuğunuzu azarlamanız ya da cezalandırmanız son derece yanlıştır.

O zaman "tırnak yeme nasıl bırakılır?" diyorsanız, aşağıdaki beş adımdan oluşan yararlı yolları deneyebilirsiniz.

Çocuğun Tırnak Yemesi Nasıl Önlenir?

1. Çocuğunuz ile konuşun

Tırnak yeme tedavisi konusunda en önemli etken, bu kötü alışkanlığın nasıl edinildiğini anlamaktır. Bunun için çocuğunuzla konuşabilir ve sıkıntı ya da stres gibi herhangi bir nedeni varsa, bunu anlayarak bu nedeni ortadan kaldırabilirsiniz.

2. Mikrop ve hastalıklar

4 yaşındaki çocuk tırnak yiyor diye eline vurmak ya da azarlamak yerine, tırnak yediği zaman elini tutup tırnakların arasında mikropların olabileceğini ve kendisini hastalandırabileceğini güzel bir dille anlatabilirsiniz.

Tırnaklarını yediği zaman bu mikropların kolayca vücuda girerek kendisini hasta edeceğini ve derhal bunu bırakması gerektiğini söyleyebilirsiniz. İğneden de korkan bir çocuk ise hasta olursa iğne olacağını düşünebileceğinden bu alışkanlığını bırakabilecektir.

3. Teklif ödülü

Çocuğunuza her gün tırnaklarını kontrol edeceğinizi ve eğer tırnaklarını yemediyse onu ödüllendireceğinizi anlatabilirsiniz. Ona tırnak yemediği zamanlarda küçük hediyeler ya da özel yemekler gibi küçük sürprizler yapabilirsiniz.

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

4. Tırnakların güzelliğinden bahsetmek

Çocuğun tırnak yemesi nasıl önlenir? aşamalarından biri de, çocuğunuz küçük ise tırnaklarını beraber kestikten sonra ne kadar güzel olduklarını söyleyin ve övün. Eğer yerse çok kötü göründüğünü de söyleyin. Bu adım bazı çocuklarda etkili olmaktadır.

5. Acı uygulaması

Tırnak yemeyi bıraktıran kremler ya da ilaçlar da bu alışkanlıktan vazgeçirmek için bir yoldur. Eczanenize danışarak bu ürünlerden birini alıp, çocuğunuzun tırnaklarına uygulayabilirsiniz. Çocuğunuz elini her ağzına götürdüğünde kötü bir tat hissedeceğinden bu alışkanlıktan uzaklaşacaktır.

Sonuç olarak çocuklarda tırnak yeme sebebini anlamak, nasıl bir tedavi yolu seçeceğiniz konusunda önemlidir. Bunların dışında çocuğunuzun yeterince sevgi ve ilgi aldığından da emin olun. Tırnak yeme alışkanlığı da zamanla geçecektir. Ayrıca "çocuklarda tırnak yeme sebebi ve tedavisi" konusunda sizin bildiğiniz farklı yollar varsa yorum olarak bize yazmanızı isteriz.

İlginizi çekebilecek yazılar:

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

Hiç yorum yok: