Kategorileri Aç / Kapat

Hamilelikte Hindiba Yemek: Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Hamilelikte Hindiba Yemek
Hamilelikte hindiba yemek ile ilgili araştırmalar yapmak, hepimiz için olağan bir durum. Çünkü bu süreçte birçok şeye dikkat edilmesi gerekmekte olup, hindibanın yararları ve zararları üzerinde de durulması gerekmektedir. Hindiba çayı ve hindibanın tadı oldukça güzel ve sağlık açısından da birçok yararları mevcuttur. Ancak şunu hiçbir zaman unutmamalısınız. Normal bir durumda sağlıklı besinler dahi, olası komplikasyonlara yol açabiliyor ve vücut üzerinde olumsuz etkilere sebebiyet verebilmektedir.

TAVSİYE: Hamilelikte (Gebelikte) Turp Yenir mi? Dikkat Edilmesi Gerekenler!

NOT - Lütfen doktorunuzdan bilgi almadan kullanmamaya özen gösteriniz.

Dolayısı ile bu içeriğimizde, izniniz ile, Hamilelikte karahindiba yemek ve faydaları, zararları ve olası problemlere yol açıp açmayacağı konusunu işliyor olacağız. Umarız tüm hamile hanımlar için faydalı bir konu olacaktır. Hamilelik.gen.tr olarak bu süreçte her zaman yanınızdayız. İçerik ile ilgili herhangi bir sorunuz var ise, lütfen yorum formumuzu kullanmaktan çekinmeyiniz.

TAVSİYE: Hamilelikte Kırmızı Pancar Yenir mi? Faydaları ve Zararları!

İçindekiler:

Hamilelikte Hindiba Yemek - Hindiba da Nedir?


Hindiba, karahindiba bitkisinin kuzeni olarak oldukça popülaritesi olan otsu ve odunsu bir bitkidir. Bu bitki Avrupa'da yetiştirilse de daha çok, tüm dünya üzerinde çeşitli bölgeler üzerinde de yetiştirildiği bilinmektedir. Hindiba; yaprağı, çiçeği, kökü ve tomurcuk gibi yapıları / parçaları ile birlikte kesinlikle birçok anlamda, tıbbi çerçevede yarar sağlar. Besin değeri yüksek bir bitkidir ve bu bitkinin doğru miktarda kullanılması, sizin için oldukça fayda sağlayacaktır.

TAVSİYE: Hamileler Marul Yiyebilir mi? Gebelikte Marulun Faydaları!

Hamilelikte Hindiba Yemek Güvenli midir?


Hamilelikte Karahindiba Yemek Güvenli midir?


  • Yapılan araştırmalara ve çalışmalara göre, gerçekçi olmamızda fayda var. Çünkü yapılan araştırmalara göre, büyük miktarlarda hindiba tüketiminin hamile sürecinde güvenli olmadığına dair birçok araştırma mevcut. Ancak doktorunuz ile konuşarak, daha az tüketim sağlanabilmekte olup, çok tüketildiği zaman zararlı olmasının sebebi ise, uterus uyarıcısı olmasından kaynaklanmaktadır.

  • Bu durum, hamilelik süresinde olası uterus (rahim) kasılmaları meydana gelebilir, böylece hem sağlığınız hem de fetüsünüzün sağlığını tehlikeye atabilir. Ayrıca üzülerek belirtmek gerekir ki, çok fazla miktarda tüketilen Hindiba, menstrüasyonu tetikleyebilir ve hamileliğin kürtaj ile sonuçlanmasını beraberinde getirebilir.

  • Dolayısı ile her ne kadar yararları çok olsa da, hamilelikte hindiba çayı içmekten kaçınmanızda yarar var. En azından fazla miktarda tüketmenizin doğru olmayacağını, dilerseniz de bu yönde doktorunuz ile birebir görüşmeniz gerekir.

Hamilelikte Hindiba Yemenin Faydaları


Hindiba bitkisi, yüksek miktarda besin içerdiği için, bu bitkiden az bile tüketseniz, faydasını görürsünüz. Tabii ki belirtmek gerekiyor ki, burada miktar çok önemli. Yani lütfen hiçbir zaman "çok fazla tüketir isem, çok fazla yarar görebilirim," şeklinde bir düşünce içerisinde olmayınız. Bu doğru bir düşünce biçimi değildir.

Hamilelikte Hindiba Yemenin Faydaları

Sindirim Sorunlarını Giderir

Hindiba içerisinde inülin yani çok güçlü bir probiyotik içermektedir. Böylelikle bu bitki ile beslenmeniz; hazımsızlık, mide ekşimesi, kabızlık ve benzeri bağırsak sorunları ile hamilelik sırasında savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Kanseri Önler

Araştırmalara göre, hindiba içeriğinin, tümör büyümesini en aza indirdiğini ve hamilelik sırasında da çeşitli kanser türlerinin olası risklerini önlediğini ortaya koymaktadır. Bitki içerisindeki antioksidan ve anti-tümör özellikleri sağlayan fruktanlar bulunmaktadır. Ayrıca bitki içerisindeki fitokimyasallar, kolorektal (kalın bağırsak) kanserinin de gelişme riskini önlemektedir.

Artrit Ağrılarını Azaltır

Hamilelik sırasında meydana gelen ve osteoartrit'e (kireçlenme) bağlı ağrıları en aza indirmede, hindiba size yardımcı olacaktır. Çünkü bitki içerisinde anti-enflamatuar özellikleri bulunmaktadır. Bitki, eklem ağrıları ve kas ağrılarından etkili, kalıcı bir şekilde kurtulmanıza olanak tanır.

Böbreklerinizi Çalıştırır

Hamilelikte Hindiba kökü ekstresi, etkili bir diüretik olarak kullanılabilmektedir. Yani hindiba bitkisi, idrarınızı artırır ve karaciğerinizdeki, böbreklerinizdeki toksinleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Böylece vücudunuzdaki olası su birikmesi durumunu da önlemiş olacaktır.

Bağışıklığı Artırır

Hindiba bitkisi, hamilelik sırasında kesinlikle bağışıklık güçlendirici olarak hareket etmektedir. Bitkinin, anti-bakteriyel özellikleri sizi olası bakteriyel enfeksiyonlardan korur. Fitokimyasallar, antioksidanlar ve diğer besleyici maddeler olarak hareket eder, kalp problemleri ve diğer benzeri rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önler.

Stresi Azaltır

Hindiba'nın sahip olduğu yatıştırıcı formlar nedeni ile, zihni sakinleştirme ve kaygıyı (anksiyete) azaltma konusunda size yardımcı olabilir. Ayrıca kalp hastalıkları, hormonal dengesizlik, uykusuzluk ve erken yaşlanma gibi olumsuz olasılıkları da azaltır. Kafein içermez, kafein içermediği için rahat bir şekilde kullanılabilir. Ancak hamilelik süresinde miktarı çok önem arz eder.

Hamilelikte Hindiba Yemenin Yan Etkileri


Hamilelik sırasında Hindiba'nın faydaları üzerine birçok maddeyi sizler için derledik. Ancak her ne kadar yararları çok olsa da, fazla tüketilmesi durumunda, hamilelik süresinde olası yan etkileri de söz konusudur. Dolayısı ile Hindiba'yı çok tüketmemekte fayda bulunmakta olup, çok tüketilmesi durumunda ise aşağıdaki gibi olası yan etkiler söz konusu olabilmektedir.

Hamilelik süresinde uterus kasılmaları,

Hamilelik süresinde adet kanaması,

Deri iltihabı,

Kürtaj veya düşük riski,

Kaşıntı,

İştahsızlık,

Kilo kaybı,

Nefes almakta zorluk,

Yorgunluk,

Hâlsizlik, uyuşukluk...
Sonuç olarak, hamilelikte karahindiba yemek, hindiba kökü ya da hindiba otu çayı büyük miktarlarda hindiba özü tüketmekten kesin ve kesin olarak kaçınmalısınız. Sağlıklı ve güvenli bir hamilelik süreci yaşamanız için, hindiba bitkisini tüketmek istiyorsanız, kesinlikle doktorunuzla konuşun. Hamilelik süresinde hindiba tükettiniz mi? Eğer tüketti iseniz, karşılaştığınız faydaları veya olası yan etkileri diğer anneler ile paylaşmaya ne dersiniz? Bunun için hemen altta yer alan yorum formumuzu kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar:

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

Hiç yorum yok: